Stránov

Stránovský zámek je takový ten romatický hrádek, který se mihne za okny vlaku během průjezde přes jizernický viadukt. Od zasávky vlaku Krnsko je to tam co by kamenem dohodil, ovšem je třeba vyběhnout do kopce. Kolem ostrohu se zámkem se klikatí v serpentinách silnice první třídy vedoucí od Mělníka do Mladé Boleslavi. Kraj je známý mimo jiné zrušenou lokálkou Chotětov - Cetno - Skalsko. Kromě toho je v okolí spousta dalších hradů a zámků, například Krnsko a Strenice, ale i sám název Stránov není unikátní. Vztahuje se i ke zřícenině na levém břehu Jizery, byť v tomto případě s přívlastkem starý. Jsou to u nás ale paradoxy, řádově půl tisíciletí stará stava je v tom kontextu vlasně nová (dtto v Praze - Staré a Nové Město). Jó to v takové Americe byste jen těžko hledali nějakou obyvatelnou stavbu starou pět století. Z té doby tam mohou mít jen nějaké památky po Aztécích, Incích a Mayích, které se v žádném kontextu za nové označit nedají.

Stránov jakkoliv působí romanticky nepochází z 19. století, ale je to v jádře nefalšovaná renesance. Ostatně typické arkády, sgraffitová výzdoba a charakteristické štíty snad nenechají nikoho na pochybách. No a zde se tedy nabízí jedinečná možnost ubytování v renesančním zámku. To je vlastně do značné míry unikát. S renesancí je to u nás trochu těžké. Jednak se vyskytuje spíše ve městěch nežli na venkově, takže spíše potkáte renesanční palác nežli zámek. Kromě toho renesance u nás trvala docela krátce. Její nástup byl asi o 100 let opožděn oproti Itálii. Že by za to mohla občanská válka způsobená takovými fanatiky jako byl ex-loupežník Jan Žižka původně z Trocnova a později z Kalicha (kde asi tak vzal finace na zbudování tvrze Kalich)? No a manýrismus - pozdní renesanci zase možná zkrátilo vypuknutí 30-leté války, jejíž začátek představovala vlastně další naše občanská válka. Její viníci jsou sice glorifikováni, ale právě proto není dnes problém si na staromáku přečíst, kdo to přesně byl. Poslední problém s renesancí je ten, že se renesanční zámky většinou zdají být příliš cenné než aby v nich fungoval hotel. Naprostá většina zámků nabízejících ubytování není starších nežli z dob baroka.

Zámek nabízí samozřejmě prohlídkový okruh, zámecká věž poskytuje pěkný výhled po okolí a z bývalého zámeckého parku se v posledních desetiletích stal takový lesopark. Snad i údolí Střenického potoka by mohlo být zajímavé pro nějakou tu procházku.

datum naší návštěvy: podzim 2011

odkaz na web zámku

zpět